Винаги съм казвал – не ядосвайте бога на фотографията, снимайте в RAW. Много хора ме питат – с какво RAW е по добър от JPG като снимките са едни и същи, които излизат от фотоапарата. Може привидно да са едни и същи, но не е така.
Ще ви покажа много дълбока обработка на умишлено недоекспониран кадър.
Ето оригиналния файл директно от матрицата вкаран в конвертора на ADOBE – Adobe Camera Raw (съкратено ACR ) . Това е плъгин към фотошоп. Идентични са възможностите и в Adobe Lightroom

Според повечето от вас снимката е брак , но не е .
Понеже динамичния обхват на сцената е много голям , умишлено кадъра е недоекспониран . Така ще се запази детайл от светлите участъци, и ще може да се извлече детайл от сенките.

В следващата стъпка променяме параметъра Fill Light , по този начин изкарваме детайл от сенките. променяме по желание белия баланс , като едната му компонента tint изместваме в дясно.
Тук бутаме кривите, за да увеличим още динамиката на снимката, разбира се някъде почва да свети, че е изгоряло.
За да избегнем изгорялото бутаме плъзгача Recovery надясно , докато изгорялото изчезне.
Тука е вече черешката на тортата – Graduated Filter – използваме го да намалим експозицията с 0.70 в храсталака отпред , за да акцентираме на красивото барбекю на нашия клиент.
След тези недеградивни настройки можем да отворим вече снимката във фотошоп и да я донагласим там. Всички настройки в в ACR или който и да е конвертор са обратими и не увреждат оригиналния файл. За разлика от фотошоп. Там ако приложим една команда и после обратната върху един и същи слой резултата ще бъде различен от оригиналния файл.
За професионално управление на цветовете може да прочетете в друга наша статия